Evangelikų liuteronų vyskupas: „Priklausomybė yra universali tema, suprantama tiek krikščionims, tiek ateistams“

Priklausomybė yra ir fizinė, ir dvasinė nelaisvė, iš kurios žmogus pats nebegali išeiti. Jo siela labai stipriai pažeidžiama. Džiugu tik, kad pastaraisiais metais priklausomybės reiškinys nagrinėjamas išsamiau, o visuomenė užduoda vis daugiau klausimų. Apie tai ir evangelinių bažnyčių vaidmenį, pagalbą kovojant su priklausomybėmis XFM radijo tinklalaidėje „Gabrielius“ pasakojo evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.

Priklausomybės spąstai ir viltis kryžiuje

Evangelikų liuteronų bendruomenės vyskupas Mindaugas Sabutis sako, kad tarnystės metu dažnai tenka susidurti su priklausomais žmonėmis ir jų artimaisiais.

„Susidūręs su tokiu žmogumi visada pirmiausia užduodu klausimą, ar jis pripažįsta, kad jau kova pralaimėta?“ – patirtimi dalijasi dvasininkas ir pažymi, kad dažnai atėjusieji į bažnyčią vis dar viliasi savo jėgomis įveikti priklausomybę.

Pasak dvasininko, priklausomybių tema krikščionių bendruomenėse nėra naujiena, jam tenka susidurti su tikinčiaisiais, kurie kone kas pusmetį atkrenta. Kita vertus, pasitaiko atvejų, kai žmonės skaičiuoja blaivybės dešimtmečius, taip ir nepatyrę atkryčio.

„Svarbu tikėjimo nesusieti su savo jausmais“, – tęsia vyskupas, kviesdamas žvelgti į Kristaus kryžių. Juk būtent jis parodo, kad Viešpats ateina į žmogaus tamsą.

„Puikybė yra nuolatinis priklausomybės kamuojamo žmogaus palydovas. Atsiranda ne tik nenoras, tačiau jau ir negalėjimas melstis. Nepaisant priklausomybės rūšies, žmogus galiausiai lieka vienas su savo ego ir poreikių tenkinimu. Piktoji dvasia nuolat tyko žmogaus, siūlydama plačiausią malonumų paletę“, – teigia M. Sabutis.

Evangelikų liuteronų pagalba priklausomiems

Evangelikų liuteronų bažnyčia visais laikais stengėsi likti neabejinga kenčiantiems. Didžiausia Lietuvoje protestantų bendruomenė teikia pagalbą šeimoms, smurtą patyrusioms moterims, koordinuoja vaikų globos namų veiklą ir daug dėmesio skiria priklausomiems žmonėms. Dar 2008 metais prie reabilitacijos centro „Gabrielius“ ištakų stovėjęs evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas M. Sabutis sako, kad tokio reabilitacinės pagalbos centro labai reikėjo.

„Prieš penkiolika metų Klaipėdos krašte nebuvo nė vieno panašaus centro, kuris teiktų pagalbą priklausomiems žmonėms, – prisimena tinklalaidės svečias. – Tuo metu itin sunkios būklės pacientams geriausiu atveju būdavo išvalomas kraujas“.

Šiandien jau antrą veiklos dešimtmetį skaičiuojantis „Gabrielius“ dažniausiai teikia pagalbą nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų priklausomiems asmenims.

Puiki proga paliudyti tikėjimą darbais

Dvasininkas sako, kad priklausomybė yra universali tema, šio reiškinio pasekmes puikiai supranta tiek krikščionys, tiek ateistai.

„Pamenu, kai pradėjo veikti reabilitacijos centras „Gabrielius“, buvo manančių, kad šiems žmonėms jau niekas negali padėti. Tuomet klausdavau, ar atsisakytų jie ieškoti visų įmanomų pagalbos būdų, jei sūnus ar dukra būtų priklausomi“, – teigia M. Sabutis.

Pasak vyskupo, priklausomybės tema gali vesti į bažnyčios ir vietos bendruomenės dialogą.

„Taip krikščionys turi puikią progą paliudyti savo tikėjimą ne tik žodžiais, bet ir darbais. Rūpindamiesi reabilitacijos centrų išlikimu, juose sveikstančių žmonių gerove parodome, kad krikščionybė nėra tik knyginės teorijos“, – kalba pašnekovas.

Šiandien apie priklausomybes kalbama itin daug. Pagrindiniai žiniasklaidos kanalai nevengia parodyti priklausomybių parklupdytus žmones, gausiai dalijasi sėkmės istorijomis. Visgi į jas vyskupas žvelgia itin atsargiai.

„Labai svarbu, ką vadinamąja sėkmės istorija žmogus nori pasakyti. Reikia itin atidžiai klausyti, kad suprastum, ko tuo siekiama“, – pastebi M. Sabutis.

Rokas Simanavičius

 

Tinklalaidėje „Gabrielius“ išgirsite:

0:00 – Kaip priklausomybę supranta vyskupas?

02:54 – Priklausomybė kaip nuodėmė

07:55 – Atkrytis – neišvengiama sveikimo dalis

11:50 – Kryžiaus ženklas priklausomybių kontekste

14:22 – Noras savarankiškai išspręsti problemas

16:30 – Griūvantis gyvenimas ir puikybė

17:55 – Vyskupo patirtys su priklausomais žmonėmis

20:22 – Evangelinių bažnyčių vaidmuo kovojant su priklausomybėmis

22:55 – Evangelikų liuteronų bažnyčios pagalba priklausomiems žmonėms

28:25 – Neigiamas visuomenės požiūris į pagalbos centrus kaimynystėje

31:34 – Priklausomybės tema padeda megzti dialogą

34:00 – Kodėl evangelinės bendruomenės skiria tiek daug dėmesio priklausomybėms?

39:10 – Dvasininkams lengviau užmegzti kontaktą su priklausomu žmogumi

42:03 – Priklausomi žmonės – tvirtas bendruomenės stuburas

44:11 – Priklausomybių pateikimas viešojoje erdvėje

47:00 – Kaip tinkamai liudyti kalbant apie priklausomybes?

48:50 Kodėl artimiausiu metu apie priklausomybes bus vis sunkiau kalbėti?