Atėjus rudeniui baigiasi vasaros krikščioniškų stovyklų sezonas. Daugelis tikėjimo bendruomenių kasmet stengiasi suburti jaunimą bei aktyviai leidžiant laiką nepamiršti kalbėti ir apie aktualius vertybinius pasirinkimus. Viena tokių stovyklų – „Vanagai”. Jau trečią savo veiklos dešimtmetį Lietuvoje skaičiuojanti krikščioniška vaikų ir jaunimo stovykla kiekvienais metais Klaipėdos rajone suburia daugiau nei keturis šimtus stovyklautojų. Šiuos susitikimus buvo sustabdžiusi tik pandemija. Kalbėdamas apie savo apsisprendimą jungtis prie stovyklos, vienas iš jos vadovų Marius Bankauskas teigia, kad tai neišvengiamai susiję su tapimu liuteronu.
„Gavau kvietimą prisijungti ir sutikau“, – taip trumpai savo kelio pradžią „Vanaguose” prisimena Marius.
Pašnekovo teigimu, šiuo metu, kai stovyklų pasirinkimas yra itin didelis, labai svarbu tinkamai jas išsirinkti. Pasak tinklalaidės „Gabrielius” svečio, tai labai svarbus momentas, nes, neskyrus tam pakankamai laiko, stovyklavimo patirtys gali būti ir labai blogos. Evangelikų liuteronų bažnyčios rengiama stovykla pasižymi ne tik jaunimo gausa, bet ir tuo, kad joje nevengiama kalbėti apie religiją. Mariaus Bankausko teigimu, tai daryti reikia neperspaudžiant:
„Šios stovyklos sumanytojai sveikai pristato religinę dalį“, – tęsia pašnekovas pabrėždamas, kad vaikai turi labai greitas atmetimo reakcijas. Jo teigimu, stovyklos metu pirma dienos dalis skiriama teorinei daliai. Tuo tarpu antroje dalyje jaunimas sportuoja, kuria meninius pasirodymus, užsiima kita aktyvia veikla.
Stovyklos vs. Virtualus pasaulis
Žvelgdamas į dabartinį jaunimą, evangelikų liuteronų bažnyčios rengiamos stovyklos vienas iš vadovų mano, kad, žengdami į virtualų pasaulį, jauni žmonės vis labiau tolsta vieni nuo kitų.
„Prieš dvidešimt, trisdešimt metų buvo bausmė, jei vaiko neišleidi į kiemą, o dabar bausmė, jei sakai, kad reikia eiti į lauką“, – apie pasikeitusias kartas kalba Marius. Jo teigimu, dėl itin didelės skaitmeninių technologijų įtakos bendruomeniškumo tema tampa vis opesnė. Tinklalaidės svečias teigia, kad bendraujant su jaunais žmonėmis vis labiau juntama, kad jie puikiai žino teises, tačiau visai kitokia situacija kalbant apie pareigas. Tai iššūkis ir stovyklų vadovams, kuriems tenka jaunimą mokyti bendrauti gyvai. Mariaus Bankausko teigimu, stovyklos metu jie susipažįsta su kita nuomone, konfliktinių situacijų sprendimu ir kita.
Šiuolaikinė tėvystė per septynias minutes
Tinklalaidės epizode buvo prisimenamas ir prieš kurį laiką visuomenei pristatytas tyrimas, kuriame teigta, kad tėvai vaikams vidutiniškai skiria apie septynias minutes per dieną. Marius Bankauskas sutinka, kad savaitę trunkanti, net ir vertybiniais idealais grindžiama stovykla negali ištaisyti šios problemos.
„Jeigu tu vaikui skiri septynias minutes per dieną, tu neturi teisės iš jo ko nors reikalauti. Ryšys gimsta ne per kraują, o per bendravimą“, – sako jau ne vieną vasarą „Vanagų” stovykloje su jaunimu leidžiantis laiką Marius.
Kalbėdamas apie suaugusiųjų ir vaikų santykius, Marius Bankauskas pastebi, kad šiuolaikiniai tėvai bando mažamečius apsaugoti nuo visų įmanomų problemų. Tinklalaidės svečio teigimu, tuomet galima suklusti, kas mus labiau ugdo: pergalės ar pralaimėjimai?
„Kartais atrodo, kad mes užauginame vaiką sterilioje aplinkoje, kol galiausiai vieną dieną atsidaro durys ir jis išeina į gyvenimą“, – tęsia pašnekovas. Jo teigimu, tėvai vaikams tam tikromis aplinkybėmis turi suteikti teisę suklysti.
Rokas Simanavičius
Garso įrašas : https://soundcloud.com/xfmlt/tinklalaide-gabrielius-ix-marius-bankauskas-2024-07-29
Tinklalaidės epizode girdėsite:
0:45 – Kas yra Marius Bankauskas?
02:00 – Kokia stovyklų prasmė?
09:10 – Religinio turinio pateikimas vaikams;
10:45 – Religija ir tikėjimas. Koks skirtumas?
11:45 – Jaunimo požiūris į bendruomeniškumą;
17:48 – Virtualaus pasaulio pasekmės;
20:48 – Tėvų vaidmuo ir garsusis tyrimas apie laiką su vaikais;
25:10 – Kodėl jaunimui reikia dalyvauti stovyklose kaip vadovams?
27:56 – Pavyzdžio svarba;
29:20 – Disciplinos vieta gyvenime;
31:43 – Sveikas požiūris į discipliną;
33:53 – Apie bazinius įgūdžius;
36:30 – Sėkmės istorijos iš kariuomenės gyvenimo;
40:44 – Ar blogai būti komforto zonoje?
44:15 – Ar jaunimas mato save visuomenės gyvenime?
46:58 – Kaip su jaunimu kalbėti apie sunkumus?