Gyvenimo ir mirties balkonai, arba Naujas požiūris į priklausomybes

„Mes darome tai, ką Liuteronų bažnyčia darydavo ir anksčiau“, – XFM radijo tinklalaidėje sakė priklausomybių konsultantas, evangelikų liuteronų kunigas Valdas Miliauskas. Mat neretai istorinėse Klaipėdos krašto parapijose buvo vienokių ar kitokių pagalbos namų, įvairių draugijų, kurių veikla buvo neatsiejama ir nuo priklausomybių gydymo. Kaip ir reabilitacijos centras „Gabrielius“, įsikūręs istorinės Vyžių evangelikų liuteronų parapijos teritorijoje netoli Šilutės. Pokalbis su kunigu apie priklausomybes, reabilitacijos centrų tendencijas ir pralaimėjusius kovą su savais įpročiais.

Dvasininkas prisimena, kad per daugiau nei dešimtmetį ne vienam priklausomam asmeniui sėkmingai pavyko baigti reabilitacijos programą.

„Su jais periodiškai bendraujant atėjo mintis pamėginti veiklas istoriniuose liuteronų maldos namuose“, – tęsia pašnekovas.

  1. Miliauskas pastebi, kad žmonėms dažnai trūksta psichologinės pagalbos, o tai dar labiau išryškėjo po pandemijos. Pasak dvasininko, apribojimai, suvaržymai dar kartą parodė, kokia svarbi susitikimo su Dievu vieta, kaip svarbu išpažinti savo tikėjimą, o kartais tiesiog nebijoti pasinerti į jo paieškas. Liuteronų kunigas pripažįsta, kad šiuo metu istorinės bažnyčios pritaikymo veikloms klausimas „yra kūrybinėje stadijoje“, o šiuo metu jau pradėti bažnyčios interjero darbai.

„Norėtųsi, kad čia būtų galima sustoti nuo nesiliaujančio bėgimo“, – tęsia su priklausomybėmis jau ne vieną dešimtmetį kitiems padedantis kovoti dvasininkas. Ir neatmeta, kad tokia vieta galėtų veikti 24/7 režimu.

Gyvenimo ir mirties balkonai

Naujam gyvenimui prikeliama istorinė Vyžių evangelikų bažnyčia žymi ne tik kovą su priklausomybėmis laimėjusiųjų, tačiau ir pralaimėjusiųjų gyvenimą. Anot dvasininko, neatsitiktinai dėmesys kreipiamas į mirusius, kurie negalėjo nustoti vartoti.

„Bendruomenėje yra keli daiktai, kuriuos gavau iš vienos nuo priklausomybės mirusios merginos tėvų, – pasakoja liuteronų kunigas. – Jie priklausė jaunam, nė dvidešimties neturėjusiam žmogui… Taip ir gimė idėja išsaugoti daiktus ir įprasminti išėjusiųjų atminimą.“

Istorinė Vyžių evangelikų liuteronų bažnyčia turi tris balkonus. Būtent jiems ir skiriamas pagrindinis akcentas. Pasak dvasininko, viename atsirastų daiktai, inicialai žmonių, pražuvusių nuo priklausomybės. Kitoje pusėje esančiame balkone galėtų būti įamžinti išsigelbėję nuo priklausomybės. Balkonas bažnyčios gale primintų iš čia ištremtus į Sibirą. Komentuodamas šių balkonų prasmę Valdas Miliauskas sako, kad tai puikus priminimas sveikstantiems, kad gali būti ir kitaip.

Rokas Simanavičius

 Pokalbio įrašas:  https://soundcloud.com/xfmlt/tinklalaide-gabrielius-x-valdas-miliauskas-2024-09-09?in=xfmlt/sets/tinklalaid-gabrielius

Tinklalaidėje išgirsite:

01:11 – Prisiminimai apie tinklalaidės pradžią;

03:56 – Žinomų žmonių svarba kalbant apie priklausomybes;

05:28 – Kaip reikia kalbėti apie priklausomybes?

07:37 – Nesenstantis turinys;

09:16 – Kodėl ne visi džiaugiasi geromis iniciatyvomis?

11:19 – Apie reabilitacijos centrų licencijavimą;

13:59 – Mokslo įtaka reabilitacijos centruose;

18:50 – Kokios tendencijos Lietuvos reabilitacijos centruose?

22:53 – O kas toliau?

24:23 – Apie istorinę Vyžių evangelikų liuteronų parapiją;

25:08 – Nauja erdvė;

28:38 – Apie tuos, kurie pralaimėjo kovas su priklausomybėmis;

31:57 – Priminimas sveikstantiesiems;

35:04 – Ar apie problemas reikia kalbėti garsiai?