Batakių evangelikų liuteronų bažnyčios vargonai vėl suskambės

2020 gruodžio mėn. 07 d.

Batakių evangelikų liuteronų bažnyčiose vargonai yra vieni vertingiausių istorinių instrumentų visose Baltijos šalyse. XIX a. parapija įdėjo daug pastangų jiems pastatyti, tačiau ilgainiui jais tapo nebeįmanoma naudotis dėl nusidėvėjimo, priežiūros stokos bei mėgėjiškų bandymų juos remontuoti. Nors šiuo metu Batakių bažnyčia restauruota ir reguliariai vyksta pamaldos bei kiti parapijos renginiai – jų vis dar tyli. Bet vargonų restauracijos projektas paskelbtas ir tikimasi, kad vargonai Batakiuose tikrai suskambės.

Kaip teigia vargonų atstatymo projekto globėja Lietuvos evangelikų liuteronų bažnytinės muzikos sandraugos vadovė Laura Matuzaitė-Kairienė, instrumentas muzikine prasme yra labai įdomus dėl aukštos kokybės XVII–XIX a. dalių sintezės – kai kurios vargonų dalys yra daug senesnės nei pats bažnyčios pastatas. Jis saugo paskutinius vertingus senosios Rytų Prūsijos vargonų statymo tradicijos, legendinės Karaliaučiaus mokyklos, įrodymus. Batakiuose yra ypač įspūdingas baltos ir aukso spalvos prospektas bei trys visiškai išlikę barokiniai registrai. Žinia, kad XIX a., kai buvo statoma Batakių bažnyčia, daug senesnių vargonų dalys buvo didžiąja dalimi naudojamos vargonams statyti tikrai tik dėl tos priežasties, kad tuo metu trūko lėšų įsigyti visiškai naujam instrumentui. Tačiau šiandien džiaugiamasi, kad vertingos, labai senos barokinės vargonų dalys buvo išsaugotos, net jei jos yra panaudotos naujesniuose vargonų sustatymo sprendiniuose. Dėl to galima su jauduliu tikėtis labai ypatingų, spalvingų, įkvepiančių garsų, kai šio šedevro atkūrimo projektas bus sėkmingai įgyvendintas. Šiuos instrumentus restauruoti ketina patyręs vargonų restauratorius iš Šveicarijos Ferdinandas Stemmeris.

„Tauragės žinių“ kalbintas Batakių evangelikų liuteronų parapijos klebonas Karolis Skausmenis pirmiausia nuoširdžiai padėkojo visiems už prisidėjimą prie šios iniciatyvos.

– Dėkojame ir už skirtą 1,2 proc. pajamų mokesčio paramą Batakių evangelikų liuteronų parapijai. Greitai besikeičiančiame pasaulyje bažnyčia išlieka svarbi kiekvienam tikinčiajam. Drauge suvokiame tikėjimo, Dievo žodžio, giesmės, maldos svarbą krikščionio gyvenime, pagarbą kitam žmogui, atsakomybę, nes kiekvienas iš mūsų esame tikėjimo ir gyvenimo kelyje kartu su Jėzumi Kristumi ir vieni su kitais, – kalbėjo klebonas K. Skausmenis.

Batakių vargonų restauracijos projektą globoja Lietuvos evangelikų liuteronų bažnytinės muzikos sandrauga kartu su Baltijos šalių vargonų centru irkviečia prisidėti aukomis: Batakių evangelikų liuteronų parapija AB Swedbank bankas LT57 7300 0100 0259 5138.

Raimonda ALYSIENĖ

http://taurageszinios.lt