Bažnytinė muzika

Teskamba naujieji Walker vargonai! - vargonų muzikos koncertas Priekulės bažnyčioje.

2019 Gegužės mėn. 03 d.

Lietuvos liuteronų parapijas vargonų muzikos koncertais aplankė vargonininkas Gerd Hennecke iš Sulzbach-Rosenberg miesto Bavarijoje. Vargonininką domino ne tik senieji ir žymūs bažnyčių vargonai, bet ir 2018 m. pastatyti Priekulės bei Skaudvilės bažnyčių vargonai, kuriais jis ypač pageidavo groti. Ilgametė patirtis vargonaujant jam leido improvizuoti kūrinius, išnaudoti įvairius vargonų skambesio tembrus.

 

Parapijiečiams gilų įspūdį paliko dviejų kūrinių derinys, turintis tiesiogią sąsają su Lietuva, o tiksliau su liuteroniškuoju Grotusų dvaru Gedučiuose (Pakruojo raj.). Dvarininkas, vokiečių kilmės pianistas, Dietrichas Evaldas Freiherris von Grotusas, 1781 m. nuvykęs į Hamburgą susipažino su žymiojo Bacho sūnumi, Karlu Filipu Emanueliu Bachu. Jį ypač sužavėjo asmeninis, garsaus vargonų ir pianinų meistro G. Zilbermano gamintas, pianinas, kurį Emanuelis Bachas sutiko jam parduoti. Atsisveikindamas su puikiuoju muzikos instrumentu, Bachas parašė nostalgišką kūrinį: „Atsisveikinimas su Zilberniškuoju fortepijonu su vienu Rondo“. Atsakydamas į šį atsisveikinimo kūrinį, Gedučių pianistas Ewaldas Grothusas parašė nuotaikingą kūrinį: „Džiaugsmas pasitinkant Zilbermano fortepijoną su nedideliu Rondo“, kurį jis dedikavo Emanueliui Bachui.

 

Ši istorija ir abu kūriniai iki šiol garsina Gedučių kaimą ir Grotusų šeimą Europoje. Gerd Hennecke, kartu su šių kūrinių rankraščiais, įsigijo Emanuelio Bacho laiško Grothusui kopiją, kuria pasidalino su Lietuvos evangelikų liuteronų Muzikos sandraugos vadove Laura Motuzaite – Kairiene, kuri organizavo šią vargonų muzikos kelionę po Lietuvos parapijas.

 

Vargonininkas Gerd Hennecke kovo 21 d. su koncertu, „Su gimtadieniu, Johannai Sebastianai!“, aplankė Vilniaus bažnyčią. Kitą dieną jis koncertavo Skaudvilės bažnyčioje („Teskamba naujieji Steinmeyer vargonai“). Kovo 23 d. muzikas surengė koncertą Vilkyškiuose, „Vargonų muzika Vilkyškiuose 2019“. Po to jis aplankė Jurbarko, Šilutės ir Kintų parapijas. Vargonų muzikos kelionę jis baigė kovo 26 d. Priekulės bažnyčioje, kur surengė koncertą, „Teskamba naujieji Walker vargonai!“.

 

Koncertuodamas Gerd Hennecke siekė kūrybiškai improvizuoti kūrinius, išgauti įvairius vargonų garsų skambesius ir tokiu būdu parapijiečiams atskleisti unikalias vargonų muzikos galimybes.

 

Kun. Darius Petkūnas