Aktualu

Kintų bažnyčia turi varpą

2013 Lapkričio mėn. 22 d.

Rugsėjo 29 d. Kintų evangelikų liuteronų bažnyčioje po pamaldų įvyko nedidelės iškilmės: Lietuvoje dabar gyvenantis Vokietijos pilietis Eduard Reichert perdavė šios bažnyčios bendruomenei beveik toną sveriantį varpą. Jį dovanojo Vokietijos Mönchengladbach evangelikų bendruomenė.

Kintų draugas

Eduard Reichert gimė Vokietijoje, kur jo tėvai atsidūrė dar prieš karą. Nors jis yra šios šalies pilietis, tačiau puikiai kalba gimtąja tėvų kalba – lietuvių. 2004 metais važiuojant pro Juknaičius jo automobilis kaktomuša susidūrė su autobusu. Tuomet iš trijų važiavusių automobiliu tik jam pavyko likti gyvam. Pasveikęs jis pradėjo tarnauti Dievui ir padėti kitiems žmonėms tai daryti.

E. Reicherto tėvai kilę iš Žemaičio Naumiesčio apylinkių, tačiau Kintus ir čia gyvenančius žmones jis atrado per evangelikų kunigą Mindaugą Žilinskį. Abiejų šeimos likimai buvo labai panašūs: tėvas buvo katalikas, o mama – liuteronė. Tačiau namuose niekuomet nekildavo ginčų dėl religijos. Taip yra ir Kintuose, kur puikiai sutaria ir katalikai, kurie naudojasi „didžiąja“ bažnyčia, ir evangelikai liuteronai, kurie meldžiasi „mažojoje“ bažnyčioje, buvusiuose parapijos namuose. Ne tik sutaria, bet ne kartą rengė ir ekumenines (bendras) pamaldas. Bendrumas ypač išryškėjo, kai Edžiui – taip meiliai Eduardą Reichertą vadina Kintuose – pasiūlius, pradėta remontuoti mažoji bažnyčia. Visi drauge pakeitė grindis ir, vadovaujant E. Reichertui, įrengė grindų šildymą. Abi bažnytinės bendruomenės sutarė, kad mažoji bažnyčia, esant reikalui, galės būti naudojama ir kaip šarvojimo salė.

 

Pirma didelė dovana – vargonai

Prieš keletą metų Edis Vokietijoje surado evangelikų bendruomenę, kuri „modernizavo“ savo bažnyčią ir vietoje įprastų vargonų įsigijo elektrinius. Tuomet E. Reichert pasiūlė senuosius padovanoti vargonų neturinčiai Kintų evangelikų liuteronų bažnyčiai. Taip 2010 m. vargonų meistro Jorgo Naso (Jorg Nass) jie buvo išardyti ir vėliau sumontuoti Kintų bažnyčioje. Rugsėjo mėnesį iškilmingų pamaldų metu instrumentą pašventino Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis. Šiandien vargonai bažnyčioje skamba ne tik per pamaldas, bet jais groja ir Kintų moksleiviai, lankantys Meno mokyklą.

 

Varpas

Tuo metu, kai bažnyčioje buvo montuojamas grindų šildymas, pradėtas ir greta esančio ūkinio pastato remontas. Dėl įvairių nenumatytų kliūčių ir kliuvinių darbai sustojo. Tačiau šiais metais sulaukus finansinės pagalbos iš vieno fondo – darbai imti tęsti. Dabar jau baigtas sutvarkyti šio pastato stogas. Kartu imtas rengti bažnyčios teritorijos detalusis planas. Jame numatoma, kad šalia mažosios bažnyčios turėtų iškilti ir varpinė.

E. Reichertui Vokietijoje pavyko rasti parapiją, kuri turėjo nenaudojamą varpą. Jis, vienas iš trijų, atsitiktinai išliko karo metu susprogdinus varpinę. 1962 metais Mönchengladbacho evangelikų bendruomenė atstatė varpinę, o joje iškėlė naujai pagamintus varpus. Senasis buvo perkeltas į parapijos muziejų. Neseniai muziejaus patalpas bažnytinė bendruomenė išnuomojo verslui. Sužinojęs, kad varpas nebereikalingas, E. Reichertas pasisiūlė jį perduoti Kintų bažnyčiai. Tam pritarė Mönchengladbacho bažnytinė bendruomenė.

Šis varpas, po ilgos aprašymo vertos kelionės, sekmadienį, rugsėjo 29 d., buvo atvežtas į Kintus ir iškilmingai pašventintas. Vėliau jis buvo perkeltas į bažnyčią, kur lauks, kol atsiras galimybė pastatyti varpinę. Paklausyti jo dūžių tuomet atvyks ir jį dovanojusios bendruomenės atstovai iš Vokietijos.

Saulius Sodonis

„Šilokarčema“, 2013 10 10