Aktualu

Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia sulaukė paveldosaugininkų dėmesio

Įvertinti Būtinės evangelikų liuteronų bažnyčios pastato būklės susirinko

ne tik vietos tikintieji, bet ir atsakingi šalies specialistai. „V.P.“ nuotr.

2015 Gruodžio mėn. 06 d.

Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčioje lankėsi kultūros viceministras Romas Jarockis ir Kultūros paveldo departamento direktorės pavaduotojas Algimantas Degutis. Svečius į bažnyčią atlydėjęs Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus neslėpė – reikia pagalbos remontuojant šį beveik du šimtus metų skaičiuojantį visuomenei reikalingą ir visai Lietuvai svarbų objektą.

Finansavimo ieško ne pirmi metai

Žurnalistus į Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčią lydėjusi miesto Savivaldybės paveldosaugininkė Kristina Litvinienė sakė, kad statinys 2009 metais yra įregistruotas kultūros vertybių sąraše.

„Ši mūrinė bažnyčia yra naudojama – joje vyksta pamaldos, žmonės čia nuolat renkasi. Būtent parapijiečiai mums nuolat ir primena – bažnyčią reikia remontuoti, -- kalba K.Litvinienė. – Apie tai ne kartą esame kalbėję, svarstę įvairius finansavimo galimybių variantus. Kiek žinau, didžiausias šios bažnyčios „skaudulys“ yra stogas. Jį reikėtų keisti pirmiausiai“.

Anot specialistės, religinių bendruomenių rėmimo programos gali skirti maždaug 10-20 tūkstančių eurų paramą, o tiek remontui nepakaktų. Tad K.Litvinienė sakė, jog reikėtų teikti paraiškas naujam Europos Sąjungos finansavimo laikotarpiui.

Bando remontuoti patys

Paveldosaugininkei antrino ir prie bažnyčios durų svečius pasitikęs Būtinės evangelikų liuteronų parapijos pirmininkas Edvardas Brigmanas.

„Einamuosius, kosmetinius remonto darbus parapijiečiai atlieka patys, savo lėšomis. Pavyzdžiui, pernai sutvarkėme tvorą – buvo gerokai aptrupėjusi, prie bažnyčios surentėme keletą suolelių. Jie ypač praverčia masinių susiėjimų, švenčių metu, -- vardija parapijos pirmininkas. – Tačiau bažnyčiai reikėtų kur kas daugiau investicijų. Daugiausiai kainuotų stogas, bet reikėtų dar ir patį fasadą paremontuoti“.

E.Brigmanas sakė, kad parapijiečiai į šventas mišias čia renkasi du kartus per mėnesį – antrąjį ir paskutinįjį mėnesio sekmadienius.

Bažnyčia – ne tik tikintiesiems

Į bažnyčią atskubėjusiems svečiams juos lydintis miesto meras Š.Vaitkus paaiškino, kad tai nėra valstybės saugomas objektas – politiko manymu, šį žingsnį reikėtų žengti pirmiausiai.

„Manau, kad tam turime tik tris mėnesius – reikia skubėti, nes norime per kitus metus parengti Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčios restauracijos projektą, -- kalbėjo Palangos miesto vadovas. – Mano manymu, realūs darbai čia galėtų prasidėti 2017 metais“.

Kultūros viceministras R.Jarockis, atsiliepdamas į Š.Vaitkaus kalbą, sakė, kad į Būtingės bažnyčią būtina pritraukti kuo daugiau lankytojų, organizuoti kamerinius renginius, koncertus.

„Labai svarbu yra tai, kad ši vieta – autentiška ir originali, todėl patraukli pravažiuojantiems turistams, vasaroti atvykstantiems poilsiautojams. Kiek matau, pastatas yra gana geros būklės, prižiūrimas. Už tai, žinoma, reikia dėkoti parapijos žmonėms, Savivaldybės vadovams. Mums labai svarbu, kad kultūros paveldas tarnauja žmonėms. Taip ir turi būti. Todėl prašau ateityje pagalvoti apie tai, kaip šį objektą visuomenės poreikiams pritaikyti dar labiau. Tokia erdvė negali būti laikoma uždaryta ir duris atverti tik porą kartų per mėnesį“.

Pasirengimas remontui – jau dabar

Meras Kultūros paveldo departamento atstovo A.Degučio teiravosi: ką, jo, kaip specialisto, manymu, šioje bažnyčioje reikėtų daryti pirmiausiai, greičiausiai.

„Pirmiausiai reikėtų įtraukti ją į valstybės saugomų objektų sąrašą. Kiek žinau, šios biurokratinės procedūros jau pradedamos, -- kalbėjo A.Degutis. -- Tad laukia antrasis etapas – stogo restauracija. Tai – rimčiausia statinio problema (bažnyčia yra dengta asbesto šiferiu). Siūlau šių darbų ilgai neatidėlioti. O kiek ir kokio dar reikia remonto, reikėtų vertinti vėliau“.

Parapiją aptarnaujantis kunigas Saulius Varanavičius paaiškino, kad pastatui remontuoti yra parengtos bent keturios sąmatos, o vidutinė darbų kaina yra apie 60-80 tūkst. eurų.

„Kalbant apie bažnyčios panaudojimą visuomenės poreikiams, noriu pasakyti, kad tai jau darome – vasaromis rengiame dailininkų plenerus. O ir maldos namų durys lankytojams nuolat atvertos. Mano žiniomis, norinčiųjų apsilankyti netrūksta“, - aiškino kunigas.

Meras paveldosaugininkę K.Litvinienę paragino artimiausiomis dienomis pradėti rengti dokumentus ir įtraukti Būtingės bažnyčią į Savivaldybės lankytinų objektų sąrašą.

 

Bažnyčiai – beveik du šimtai metų

Būtingės bažnyčia pastatyta 1824 metais – data įrašyta pastato fasade virš pagrindinio įėjimo.

• Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčios parapijoje yra 200 žmonių. Parapijos pirmininkas ir kunigas patvirtino: šis tikinčiųjų skaičius čia – stabilus.

• S.Varanavičius pasidžiaugė palangiškiais (aptarnauja keturias parapijas kituose rajonuose: Kretingos, Mažeikių), kad jie puoselėja savo tikėjimą, perduoda jį iš kartos į kartą ir uoliai dalyvauja parapijos gyvenime.

• Kultūros viceministras R.Jarockis ir Kultūros paveldo departamento direktorės pavaduotojas A.Degutis į Būtingę atvyko iš šiomis dienomis Palangoje vykstančio kasmečio paveldosaugininkų seminaro.

 

Jaunius Žymantas

"Vakarinė Palanga"