Aktualu

„Vadovauk ten, kur tau skirta“

2013 Sausio mėn. 29 d.

Pasaulinė lyderystės konferencija Klaipėdoje šiemet, lapkričio 16-17 d., surengta jau trečius metus, o Vilniuje lapkričio 23-24 d. ji vyko pirmą kartą. Konferenciją pasveikino bažnyčių vadovai. Konferencijos tikslas - visame pasaulyje ugdyti lyderius įkvepiant juos, suteikiant ar atgaivinant ateities viziją, lavinant įgūdžius bažnyčios ir visuomenės labui.

 

Konferencijoje susirinko daugiau nei 2000 dalyvių: dvasininkų, bažnyčios tarnautojų, nevalstybinių organizacijų ir verslo įmonių vadovų, suvokiančių vadovavimo sudėtingumą ir norinčių kasmet tobulinti savo vadovavimo įgūdžius. Konferencijos populiarumas sparčiai pradėjo augti dėl iškirtinio požiūrio į vadovavimą, kuris apjungia tikėjimą, socialinę atsakomybę ir aukščiausio lygio vadovimo patirtį. Šiandien Pasaulinė lyderystės konferencija rengiama daugiau nei 400 pasaulio miestų ir daugiau nei 90 šalių. Prieš 12 metų konferencijai buvo pasitelkta palydovinė sistema bei DVD formatas, taip vienu metu konferencijoje gyvai gali dalyvauti šimtai tūkstančių žmonių (paimta iš www.lyderiams.lt).

Šioje DVD konferencijoje savo patirtimi dalinosi pasaulyje žinomi žmonės: Bilas Haibelsas - „Būti lyderiu – privilegija“ ir „Pasaulio viltis“, Kondoliza Rais - „Nėra didesnės garbės“, Viljamas Aris - „Derybų menas: kaip susitarti nenusileidžiant“, Džimas Kolinsas - „Didūs dėl savo sprendimų“, Kreigas Grošelis - „Kartas jungianti grandis“, Markas Kilburgeris - „Neduokite vietos apatijai“, Džonas Ortbergas - „Milžiniška vieno lyderio įtaka“, Karlė Fiorina - „Sunkūs pasirinkimai. Lyderio reakcija“, Pranita Timoti - „Stiprybės ir drąsos šaltinis“, Patrikas Lenčionis - „Organizacijos sveikata“. Po kiekvieno pranešimo grupelėse aptardavome, kaip tai, ką išgirdome, galėtume pritaikyti savo bažnyčios gyvenime. Drauge su gospelo choru šlovinome Dievą.

 

„Man labai patiko Bilo Haibelso apmąstymas apie vietinę bendruomenę kaip pasaulio viltį -kiekvienas bendruomenės narys yra viltis. Ne visa gera sėkla, kurią mes sėjame, duoda vaisų, bet jeigu tik 25% iš jų auga, tada keičiame savo miestą, pasaulį į gerą. Buvusi „Hewlet-Packard“ prezidentė ir generalinė direktorė Carly Fiorinos kalbėjo, kad svarbausia lyderio savybė yra charakteris. Jeigu netgi ir verslininkio pasaulyje charakteris yra brangiausias „kapitalas“, tada verta ir bažnyčios bendruomenėje investuoti į jauną kartą ir stengtis būti vaikams bei jaunimui geru pavyzdžiu. Ši konferencija mane padrasino aktyviai gyventi savo tikėjime“ – Rachelė Dreher, misionierė iš Vokietijos, Klaipėda.

 

„Šioje konferencijoje teko matyti ne tik Bažnyčių lyderius, bet ir mokytojus, verslininkus, vadovus bei jų darbuotojus. Manau, ne vienas verslininkas ar vadovas galėjo suprasti, kad jis yra atsakingas ne tik už kuriamą savo ameninę ar kai kurios grupelės gerovę, bet ir už jo komandoje šalia dirbančių žmonių likimus. Tik tokioje konferencijoje pradedi suvokti, kad verslas be Dievo žodžio, be Biblijos išminties yra pasmerktas merdėti ir net žlugti. Jei verslas neturės savo suformuotų nuostatų ir siekių, jo komanda bus tik siaurus interesus turinčių žmonių komanda, kuri nebus darni ir stipri. Konferencijoje verslininkai galėjo išgirsti kiek neįtikėtinų minčių, pvz., kad Biblija yra puikiausias verslo vadovėlis, kuriame mokoma, kaip sutelkti ir suburti stiprią komandą. Tokių patarimų vargiai rasi pasaulietiniame vadovėlyje. Mokytojai galėjo suprasti, kad vaikų mokymas neapsiriboja vien tik sausu pamokų išmokymu, kad mokinių skatinimas būti atsakingais už save, savo elgesį, savo siekius ir savo draugus gali pakreipti pasaulį link tikrojo dieviškojo pasaulio kūrimo ir jame nebesilietų kraujas, įsigalėtų taika ir ramybė. Ir, žinoma, ši konferencija yra skirta tikriesiems pasaulio lyderiams - Bažnyčių vadovams. Šie lyderiai veda ir žadina nerimaujančias ir miegančias žmonių sielas, jie beldžiasi Dievo vardu į žmogaus širdį ir kviečia dar besiblaškančias sielas atrasti ir sugrįžti prie Dievo. Šiems lyderiams tenka didžiausia našta ir atsakomybė už jų darbus ir siekius, kad įsigalėtų visuotinė žmonių taika ir ramybė ne tik žmonių sielose, bet neramiame ir daug smurto patiriančiame Pasaulyje.“ – Artur Kaulitzky, Klaipėdos ev. liuteronų parapijos tarybos narys.

 

„Renginys mane sužavėjo. Patyriau teigiamų emocijų „smūgį“, privertusį permąstyti ne vieną savo nusistatymą, atrasti optimistinių minčių, paraginimų, tiesiog Vilties galbūt ir visiškai beviltiškai atrodančių situacijų atžvilgiu. Konferencija - tai nuoširdus pranešėjų paraginimas visada ieškoti išeičių ir stiprybės. Stiprybės tikėjime - tikėjime Dievu, tikėjime savimi, tikėjime kitais tavo aplinkoje dirbančiais žmonėmis. Juk žmogus yra tarsi mažytis „dievukas“ - mūsų Tėvo paveikslas, nešiojantis savyje dieviškumo pradus, kuriuos reikia nuolat ugdyti. O tai daryti - t. y. tobulėti – įmanoma, kuo labiau reikalaujant iš savęs, keliant sau aukštesnius standartus, tiesiog atkakliau dirbant, net jeigu aplinkui sklando priešiškos nuomonės neva nieko gero nebus iš tavo idėjos ar žingsnio, kurį nori žengti, siekdamas priartinti ir tikrove paversti turimą viziją... Žinoma, svarbiausias vadovavimas - tai vadovavimas sau. Visa įtaka kitam žmogui prasideda nuo įtakos sau. Nes negalima reikalauti iš kito žmogaus to, ko pats nesugebi padaryti. Taigi, pirmiausia reikia reikalauti iš savęs ir tik po to kreiptis į kitą, kuo jis ar ji gali prisidėti prie bendro siekiamo tikslo. Susidariau nuomonę, jog visi pranešėjai, kurie yra stiprios asmenybės, pirmiausia daug darbo įdėjo į save. Tačiau reikalinga ir aplinkinių parama, arba, kaip Kreigas Grošelis teigė, - svarbi yra kitų žmonių pradinė investicija į tave. Tai savo patirtimi ir galimybėmis aukščiau stovintys žmonės, kurie gali ir nori tau įkvėpti pradinės energijos, kad vėliau galėtum judėti pirmyn, jau pats „pasigamindamas“ tos būtinai reikalingos energijos, kad galėtum siekti tikslų ir pats įkvėptum kitus... Energija egzistuoja tik judėjime, tekėjime - perduodama iš kitų per save kitiems... Ir tikėjimas yra būtent toji energija, verčianti suktis šį pasaulį... Tikėjimas, kurį paveldėjai iš kitų, tikėjimas, kuris buvo investuotas į tave, privalo būti perduodamas kitiems. Negalima sustabdyti tekančios upės, kuri sustojusi pavirstų dvokiančiais pelkynais... Kažkas tikėjo tavo galimybėmis ir tau padėjo kažko siekti. Tavo pareiga yra tikėti tais, kurie tęs iš tavęs perimtus darbus. Pati konferencijos idėja ir remiasi būtent tos tikėjimo energijos perdavimo kitiems galimybėmis. Pranešimuose tarytum smūginės bangos efektu buvo dovanota didžiulė patirties, požiūrių, darbo pavyzdžių, tiesiog gyvenimo ir tikėjimo energija. Lieka sulaukti aido savo gyvenime, t. y. vėl ir vėl permąstant, vėl ir vėl perskaitant knygoje pateiktus bei savo pasižymėtus konspektus, ir juos pritaikant savo veikloje esančioms realioms situacijoms...“ - Gediminas Kleinas, Vanagų ev. liuteronų parapijos diakonas.

 

Gruodžio 2 d. Klaipėdos ev. liuteronų parapijos pamaldose klausėmės Džono Ortbergo pranešimo „Milžiniška vieno lyderio įtaka“, kurioje jis kalbėjo apie nepranokstančią Jėzaus įtaką visos žmonijos istorijai.

 

Marta Karaliutė

Nuotraukos Martos Karaliutės

 

Pasaulinės lyderystės konferencija vyko lapkričio 16-17 d. Klaipėdoje LSS universitete dalyvavo ir Šilutės evangelikų liuteronų parapijos grupė.

Konferencijoje pranešimus skaitė ir labai garsūs pasaulio lyderiai. Tokie, kaip buvusi JAV valstybės sekretorė Kondoliza Rais, Harvardo universiteto Derybų programos steigėjas ir bendradarbis Viljamas Aris, organizacijos „Išlaisvinkite vaikus“ steigėjas Markas Kilburgeris.

Konferenciją pradėjo dvasininkas Bilas Haibelsas. Jis yra „Willow Creek“ bažnyčios steigėjas. Pranešėjas kalbėjo apie tai, kad turime nuolat tobulinti vadovavimo įgūdžius. Didžiausias lyderio turtas – energija, įkvepianti visą komandą naujiems darbams, kūrybai. Lyderis „turi išjudinti reikalus, o ne atlikti įprastus darbus“. Norėdami išspręsti problemas turime susikoncentruoti, susidėlioti prioritetus. Pavyzdžiui, „6x6“ principas – išrenkame 6 svarbiausius darbus, kuriuos turime atlikti per 6 savaites. Anot jo, sunkiausia prisiversti pačiam laikytis šios taisyklės, bet jei pavyksta save suimti į nagą, mažiausiai šešios problemos jau bus išspręstos. Šiuo principu galime planuoti visą savo veiklą. Žinoma, energija yra ribota, bet atlikti šešias užduotis per šešias savaites tikrai įmanoma. „Pabandykite ir jūs“, - kvietė B. Haibelsas.

K. Rais savo kalboje pasakojo apie demokratiją, žmogaus pasirinkimo laisvę. Pasak jos, kiekvienas iš mūsų yra svarbus. Tai veikia ir visuomeniniame gyvenime, ir bažnyčioje, nes Dievas mirė už kiekvieną iš mūsų.

V. Aris kalbėjo apie derybų meną, kaip susitarti nenusileidžiant. Anot jo, dažniausiai didžiausia kliūtis derybose būname mes patys. Mums sunku keisti savo požiūrį. Tad reikia stengtis žmones atskirti nuo problemos ir dėmesį sutelkti ne į mūsų ir oponento pozicijas, o į interesus. Jei derybos pasiekė aklavietę, tada turime vadovautis objektyviais kriterijais ir laikytis sąžiningumo principo.

Toliau pranešimus skaitė verslo teoretikas Džimis Kolinsas, dvasininkas Kreigas Grošelis, organizacijos „Išlaisvinkite vaikus“ steigėjas Markas Kilbugeris.

Antrosios konferencijos dienos pranešimai buvo skirti dvasiniams apmąstymas. Presbiterionų bažnyčios dvasininkas Džonas Ortbergas kalbėjo apie milžinišką Jėzaus įtaką visos žmonijos istorijai. Jis tikįs, kad Jėzus pakeitė pasaulį. Dar ir šiandien visus įvykius skaičiuojame nuo Jo gimimo, taip sudarytas ir mūsų kalendorius. Beveik visa pasaulinė kultūra įtakota krikščionybės. Ligoninės, prieglaudos, pagalba vaikams atsirado kaip krikščioniško gailestingumo išdava.

Karlė Fiorina, buvusi „Hewlet-Packard“ prezidentė ir generalinė direktorė, pasidalino savo išgyvenimais netekus darbo ir užgriuvus gyvenimo rūpesčiams.

Ypač visus sujaudino Pranitos Timoti, tarptautinės teisingumo misijos „Aftercare“ direktorės pranešimas. Stebino, kiek daug ši, rodos, trapi moteris nuveikė teisingumui ir tikėjimo misijai gelbėdama savo tautiečius iš vergiško darbo. Dalyvius stebino, kiek daug gali nuveikti žmogus įkvėptas ir vedamas Dievo. Žinojimas, kad Dievas yra geras, gali suteikti mums visiems vilties ir stiprybės veikti ir dirbti Jo vardu.

Patrikas Lenčionis, konsultavimo kompanijos prezidentas, savo pranešime pabrėžė organizacijos sveikatos svarbą. Tik darni lyderių komanda gali nuveikti didelius darbus, sukurti klestinčią, kūrybiškai mąstančią organizaciją.

Konferenciją savo pranešimu „Pasaulio viltis“ užbaigė Bilas Haibelsas. Dvasininkas pasakojo, kaip jis ilgus metus ieškojo atsakymo į klausimus - kokia bažnyčios ateitis, kas laukia tikėjimo. Ką daryti? Kai reikalai atrodė visiškai beviltiški, jis suprato, kad vienintelė pasaulio viltis yra vietinė bažnyčia. Reikia tik suteikti vilties, sustiprinti bendruomenės tikėjimą. Anot jo, labai svarbu į bendruomenės gyvenimą įtraukti jaunimą, pasitikėti jais, taip bendruomenė išsaugos tikėjimo tęstinumą.

Pabaigoje Bilas Haibelsas visus pakvietė bendrai rytmečio maldai: „Dieve, štai išaušo nauja diena. Iš naujo atsiduosiu Tau ir pasižadu atlikti tai, ką esi man numatęs, tau statant ir ugdant savo Bažnyčią visame pasaulyje (.....) Šiandien su džiaugsmu aukoju Tau: savo meilę, širdį, talentus, energiją, išradingumą, ištikimybę, išteklius ir padėką (...) “.

Buvo galima pajusti, kad konferencijos dalyviai skirstėsi įkvėpti naujiems darbams ir esminiams pokyčiams. Juk, anot Bilo Haibelso „Viskas priklauso nuo karščiausio Jūsų troškimo – ar iš tikrųjų norite dievui ir savo kolegoms darbe, kuriame Jums tenka eiti vadovo pareigas, pademonstruoti aukščiausio lygio lyderystės gebėjimus?“.

Jei susidomėjote, 2013 metais ir Jūs kviečiami dalyvauti Pasaulinės lyderystės konferencijoje. Daugiau informacijos - lyderiams.lt.

 

Jūratė Pancerova

Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios

Sekmadieninės mokyklos mokytoja