Aktualu

Kintų parapijos ūkinio pastato atstatymas yra ir bendruomenės atstatymas

2013 Sausio mėn. 09 d.

Kintų bendruomenė gyvena laukimo nuotaikomis. Sumanyta naujam gyvenimui prikelti šalia Kintų liuteronų bažnyčios esantį apgriuvusį ūkinį pastatą. Ten planuojama įrengti namus – tarsi ramybės, prieglobsčio ir susitikimų oazę, kurioje kiekvienas kintiškis rastų ne tik reikalingą pagalbą, bet ir dvasinį pastiprinimą.

Idėja gvildenta 9-erius metus

Apie šio ūkinio pastato renovaciją ir jo ateities viziją ,,Šilokarčemai“ sutiko papasakoti žmogus, kuris iniciavo tokią idėją – kunigas Mindaugas Žilinskis. Pasak M.Žilinskio, šiuo metu vyksta projektavimo darbai, žemės sklypo paruošimas, detalaus plano rengimas. ,,Šio pastato atstatymo darbai – nėra paprasto gyvenamojo namo atstatymas, kartu tai yra ir parapijos, bendruomenės atstatymas“, - sakė kunigas.

O viskas prasidėjo nuo idėjos, kuri kilo prieš 8–9 metus. Kunigo noras – kad pastatas būtų ,,gyvas“ ne tik savo langais, stogu, durimis, sienomis. O norint, kad jis tokiu taptų, reikėjo ir žmonių prisidėjimo, su kuriais kunigas labai daug diskutavo dėl pastato reikalingumo. ,,Norėjau, kad kintiškiai prisidėtų prie statybų darbų, galbūt papykdami, galbūt vieną kitą plytą pakeldami. Tik tuomet pastatas bus ,,gyvas“, - pasakojo kunigas Mindaugas.

Realūs statinio judinimo darbai prasidėjo prieš trejus metus, kai vienas itin entuziastingas žmogus – Edis Reichert, pastebėjo, kas čia galėtų būti. E.Reichet – vokiečių kilmės lietuvis, gyvena Tauragės rajone. Jis – statybininkas, inžinierius. Prieš 3–4 metus atvyko į Kintus, renovuoti mažosios bažnyčios grindis. Pamatęs šalia esantį nuostabų pastatą ėmėsi darbo. ,,Prie jo atkūrimo vienokiais ar kitokiais būdais yra prisidėjusi didžioji dalis kintiškių. Jų labai daug, tačiau vis dėlto norėiau keletą jų paminėti. Tai seniūnas Antanas Kližentis, Audra Juodeškiene, Laima Macieniene, Inga Ežerskienė, Rita Tarvidienė, Rita Asnauskienė ir kt. Čia turėtų būti tikras viso Kintų miestelio žmonių rankomis, mintimis, pagyrimai ir net papykimais, renovuotas pastatas. Juk viskas yra reikalinga, be to, tai jį daro tik dar labiau ypatingu“, - teigė M.Žilinskis. Taip pat buvo organizuojama labai daug susitikimų su bendruomene ir miestelio gyventojais, visi sakė, kad to reikia. Taigi pradžia jau padaryta.

Naujojo pastato vizija

Kintų liuteronų parapija asociacijai ,,Lamatos žemė“ pateikė projektą, kuriame numatyta, jog statinyje turėtų atsirasti patalpos bendruomenei. Jose žmonės galėtų gauti socialines paslaugas, rengti susirinkimus, giedoti, bendrauti. Bus įrengtos patalpos, kuriose laikinai galės apsistoti tie žmonės, kuriems prireiks laikinų namų. Juk kasmet Kintų seniūnijos kaimus apsemia potvynio vanduo, būna, kad kai kurie gyventojai neturi kur išsikraustyti kol vanduo atslūgs, o tokiame bute jie galės rasti sau prieglobstį. Projekte numatyta vieta, kur būtų galima žmonėms išsiskalbti, nusiprausti. ,,Kiekvienas kintiškis, visai nesvarbu kokios jis konfesijos, galės čia atrasti sau vietą. Miestelio centre esantys pastatai turi tarnauti žmonėms be jokio skirstymo“, - sakė M.Žilinskis. Taip pat yra numatyta vieta mažai ekspozicijai, muziejui įrengti. Ekspozicija - ,,Mažosios Lietuvos liuteronų bažnyčios genocidas sovietmečiu“, kuri šiuo metu yra įrengta mažojoje liuteroų bažnytėlėje.

Tai bus socialinis centras, kur žmonės galės gauti tam tikras paslaugas ir kūnui, ir sielai. Visos jos bus nemokamos. ,,Tiesiog tie paslaugų mąstai priklausys nuo to, kiek patys kintiškiai sugebės tai paremti. Nes juk viskas kainuoja, ir vanduo, ir elektra“, - teigė kunigas Mindaugas.

Kol kas visi susitikimai vyksta mažoje salėje, esančioje liuteronų bažnytėlės antrame aukšte. Ten gali susirinkti apie 15 žmonių, o naujose patalpose skaičius padidės iki 50-ties. Ir koncertai, ir padėkos vakarai kol kas vyksta toje pačioje bažnyčioje. Naujame pastate bus galima daryti visa, ką kintiškiai iki šiol darė, tik jau su geresne infrastruktūra.

Ar bus skirta lėšų pastato renovacijai?

Kol kas kintų bendruomenė gyvena laukimo nuotaikomis ir laukia galutinio ,,Lamatos žemės“ sprendimo dėl lėšų skyrimo,,Manau, kad labai gražu, jog šiais metais šiuo šventiniu laikotarpiu vyksta tokie dalykai, pirmiausia pastatas atgimsta kūnu, o vėliau žmonės ji padarys ,,gyvą“ dvasiškai“, - pasakojo kunigas Mindaugas. Šiomis dienomis turėtų būti priimtas galutinis sprendimas, ar projektas bus patvirtintas.

,,Nereikia sustoti vietoje, reikia daryti, nes tik kažką darant galima pamatyti, ar gerai, ar blogai darei. Ir jei tau kažkas nepavyko, tu visuomet gali pasitaisyti ir padaryti geriau“, - sakė kunigas M.Žilinskis

Gerda BELOKOPYTOVA

"Šilokarčema"