Šventės, jubiliejai

Tradicinėje bažnyčios šventėje

2015 Rugsėjo mėn. 10 d.

Akmenės rajone, Alkiškuose nuo seno gyvuoja tardicija trečiąjį rugpjūčio sekmadienį švęsti Kapų šventę. Ir šiemet ši tradicija nebuvo sulaužyta.

Rugpjūčio 16 – ąją į seną Alkiškių bažnytėlę kas pėsti, kas važiuoti skubėjo. 11 valandą prasidėjo pamaldos, kurias vedė net du kunigai – vietos parapijos kunigas Juozas Mišeikis ir svečias iš Latvijos, Lielvircavos parapijos kunigas Janis Talums. Svečiui Alkiškių parapija yra gana neblogai pažįstama, nes jau šeštą kartą čia atvyksta per Kapų šventę. Reikia pridurti, kad Latvijos pašonėje esantys Alkiškiai – sena latviška parapija. Prieš II Pasaulinį karą ir dar anksčiau Alkiškių bažnyčią lankė išties gausus būrys latvių tautybės gyventojų. Nuo 2009 metų pamaldos Alkiškiuose laikomos lietuvių kalba, tik giesmės dar giedamos latviškos ir tikėjimo išpažinimas sakomas latviškai. Taip jau susiklostė, kad gausiausiai tikinčiųjų Alkiškių bažnyčia sulaukia rugpjūčio mėnesį, kai švenčiama Kapų šventė. O į šią šventę suvažiuoja čia palaidotų protėvių giminaičiai iš įvairių Lietuvos ir Latvijos vietovių. Pavyzdžiui, šiemet buvo atvykusių ne tik iš Akmenės rajono miestelių, bet ir Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Jekabpilio. Dėsninga, kad Latvijos gyventojai, atvykę į Alkiškius, nesupranta lietuvių kalbos. Todėl buvo rastas, turbūt, teisingas kompromisas – vesti pamaldas ir Kapų šventę dviem kalbomis – lietuvių ir latvių, kad ir vietiniai parapijiečiai, ir parapijos svečiai nepajustų nepatogumo. Tad ir rugpjūčio pamaldose Alkiškių bažnyčioje buvo pasakyti du pamokslai – pirmiausia kalbėjo kunigas Juozas Mišeikis, o vėliau kunigas Janis Talums. Gausus būrys tikinčiųjų priėmė šventąją Komuniją.

 

13 valandą į erdvę šalia bažnyčios buvo išnešta kilnojama sakykla, suolų. Čia prasidėjo Kapų šventė. Artimieji prisiminė išėjusius Amžinybės keliu ir palaidotus ne tik šiose, Alkiškių, bet ir kitų Lietuvos bei Latvijos vietovių kapinėse. Po kiekvieno mirusiųjų paminėjimo nuskambėjo giesmė, atliekama dat vienų svečių – Jelgavos šv. Onos evangelikų – liuteronų parapijos choro. Viena giesmė buvo skirta visiems per beveik du šimtmečius Alkiškiuose tarnavusiems dvasininkams. Kunigas Janis Talums be kita ko minėjo, kad jam per metus tenka dalyvauti net trisdešimtyje Kapų švenčių netoli Bauskės esančiose įvairiose kapinėse.

 

Pasibaigus Kapų šventei, neskubėjo susirinkusieji skirstytis – dar bendravo, šnekučiavosi su iš toliau atvykusiais ir rečiau sutinkamais pažįstamais ar giminaičiais. Tai tik įrodo, kad Kapų šventė nėra liūdna, juk ir švenčiama tokį gražų, šiltą vasaros metą, kai norisi susitikti ir pabūti drauge.

 

Valdas BOGAVIČIUS

 

Imanto VEŽUKO nuotraukos