Šventės, jubiliejai

Parkų ir aikščių krikštynos: nusilenkta Jonui Viktorui Kalvanui

Vyskupas Jonas Kalvanas (1914-1995)

2013 Gegužės mėn. 01 d.

Trečiadienį pakrikštyti Tauragės miesto parkai, skverai ir aikštės. Kad ir kaip kurioziška, parką prie Martyno Mažvydo bažnyčios nuo šiol vadinsime Jono Viktoro Kalvano vardu, nors jame puikuojasi kito žymaus tautos šauklio – Vinco Kudirkos biustas. Svarstydami šį klausimą, politikai net susipainiojo, kurio – vyresniojo ar jaunesniojo liuteronų evangelikų vyskupo vardu parką vadins.

 

Vardus Tauragės miesto labiausiai lankomoms viešosioms erdvėms sugalvojo ir pasiūlė speciali komisija kartu su Tauragės kultūros paveldo tarnyba. Savivaldybės atstovai sako, kad buvo apklausti ir miestelėnai, tačiau jokios oficialios informacijos apie tai, kiek miestiečių dėl viešųjų erdvių krikštijimo išsakė savo nuomonę, nepateikiama.

 

Labiausiai ginčytasi dėl parko prie Martyno Mažvydo bažnyčios. Tarybos narys Raimondas Matemaitis pasiūlė jį vadinti Vinco Kudirkos vardu, jo teigimu, tauragiškiai neoficialiai jau daugybę metų šią miesto vietą vadina „Kudirkos parkeliu“. Esą bus nelogiška, jei parkas bus pavadintas Jono Viktoro Kalvano vardu, o jame stovės V. Kudirkos biustas.

 

Tarybos nariui oponavo Birutė Jokšienė, esą ji niekada nėra girdėjusi, kad tauragiškiai šį parką vadintų „Kudirkos parku“. Benediktas Antanavičius paragino kolegas balsuoti už Jono Viktoro Kalvano vardą. Mat enciklopedijoje jis paskaitęs, kad Tauragėje visada gyveno gausiausia Lietuvos evangelikų liuteronų bendruomenė. Beje, balandžio 24-ąją minima Jono Viktoro Kalvano vyresniojo gimimo diena, o balandžio 25-ąją – jo sūnaus Jono Viktoro Kalvano jaunesniojo mirties metinės.

 

Tarybos nariai net susipainiojo ir nebežinojo, kurio gi vyskupo – jaunesniojo ar vyresniojo vardu parką vadinti. O gal abiejų – tada parkas būtų Kalvanų. Vis dėlto nuspręsta miesto centre įamžinti Jono Viktoro Kalvano vyresniojo atminimą – parkas nuo šiol bus vadinamas jo vardu. Esą gal ateityje parke iškils ir šio žmogaus biustas.

 

Skverui tarp Stoties ir Laisvės gatvių suteiktas Senamiesčio vardas. Aikštė prie miesto pilies bus vadinama Pilies aikšte. Aikštė prie Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvių nuo šiol – Atgimimo aikštė.

 

Skverą prie Stoties gatvės vadinsime Bažnyčios skveru. Tarybos narys Antanas Stankus, svarstant šio skvero pavadinimą, pasiūlė dar kartą pamąstyti, ar toks turi būti šioje aikštėje pastatytas paminklas partizanams.

 

– Siūlau dar kartą apsvarstyti šį klausimą. Paminklas sukurtas neatsižvelgiant į tremtinių ir politinių kalinių nuomonę. Ar jūs kada matėte, kad paminklą kas nors lankytų, kad gėlių kas atneštų ar žvakelę uždegtų? – klausė A. Stankus.

 

Meras Pranas Petrošius jam atkirto, kad paminklo projektas – ne savivaldybės rūpestis, esą konkursą paminklui kurti skelbė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

 

Parką kairiajame jūros upės krante, tarp tilto ir užtvankos, nuo šiol vadinsime Jūros parku, parkas prie „Bastilijos“ sporto komplekso – Jaunimo parkas.

 

Artimiausiu metu šiose miesto vietose bus pastatytos vardinės lentelės.

 

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

"Tauragės žinios"