Aktualu

Verdainės bažnyčios šventorius vėl virto statybų aikštele…

2013 Balandžio mėn. 27 d.

Dauguma šilutiškių yra girdėję Verdainės pavadinimą. Tai senos gyvenvietės pavadinimas, kuri vėliau tapo Šilutės miesto dalimi. Šilutėje veikia ir folkloro ansamblis gražiu pavadinimu – „Verdainė“. Verdainėje nuo seniausių laikų yra stovėjusi ir bažnyčia.

1566 m. Verdinėje buvo pastatyta medinė bažnyčia, kuri veikė kaip Rusnės parapijos filija. Šalia buvo pastatyta mokykla. Bažnyčios šventoriuje buvo įsteigtos kapinės. Nors nauja mūrinė bažnyčia buvo užbaigta tik 1718 m., 1717 m. iš senosios bažnyčios į ją buvo perkelta krikštykla, sakykla ir altorius. 1847 m. bažnyčia buvo perstatyta. Ji tapo erdvesnė ir didesnė. Plačiau skaitykite Reginos Meškauskienės str. (“Šilainės sodas”)

Po Antrojo Pasaulinio karo, 1950 m. Verdainės bažnyčia buvo uždaryta. Vėliau pastatas paverstas linų fabriku, kol 1961 m. kilus gaisrui sudegė. Po gaisro senosios bažnyčios sienos buvo nugriautos, o ant pamatų pastatyti naujos sovietinės statybos dviaukštis silikatinių plytų pastatas.

Sovietmečiu prasidėjęs Mažosios Lietuvos paveldo ir šventų vietų naikinimas tęsiasi. Sovietmečio vandalizmą mena išniekintos bažnyčios ir senosios Mažosios Lietuvos dalies – Klaipėdos krašto – kapinės. Viena tokių skaudžių žaizdų – Verdainės bažnyčia. Vis dar yra nemažai gyvų žmonių, kurie buvo pakrikštyti ir konfirmuoti Verdainės bažnyčioje!

Visų pirma istorikai ir archeologai turėtų nustatyti, kurioje vietoje yra stovėjusi seniausia Verdainės bažnyčia; kokį plotą apima vėlesnės bažnyčios šventoriuje buvusios kapinės. Antra, paveldosaugininkai turėtų apibrėžti apsaugos zonos ribas, kuriose darbai vyktų tik su atsakingų instancijų ir specialistų priežiūra. Net jei darbai vykdomi už bažnyčios šventoriaus ir kapinių ribos, reikia atsižvelgti į tai, ar toje vietoje nėra buvę kitų krašto istorijos pažinimui svarbių pastatų tokių kaip parapijinė Verdainės mokykla.

Matant tokius vaizdus Šilutėje, kyla daug klausimų: tokie procesai vyksta dėl nežinojimo, dėl įstatymų nepaisymo ar dėl ciniško požiūrio į Mažosios Lietuvos paveldą? Deja, atsakymo kol kas neturiu… Padėtį šiek tiek galėtų pataisyti informacinis stendas, kuris primintų, kad šioje vietoje yra buvusi istorinė Verdainės bažnyčia su kapinėmis šventoriuje, šalia jų – Verdainės parapijinė mokykla, o po bažnyčios grindimis yra palaidoti kunigai bei Verdainės parapijos gyventojai. Tai taptų ženklu verslininkams bei parašus dedantiems valdininkams, kad atliekant bet kokius darbus šioje vietoje reikia elgtis pagarbiau ir atsakingiau.

Kun. Remigijus ŠEMEKLIS