Aktualu

Parduodamai liuteronų bažnyčiai pirkėjų neatsiranda

2013 Sausio mėn. 15 d.

Garliavoje (Kauno r.) esančius evangelikų liuteronų maldos namus mėginama parduoti jau trejus metus, tačiau išskirtinis statinys pirkėjų nedomina.

„Dažniau skambina žurnalistai, o ne pirkėjai“, - neslėpė bažnyčią mėginančios parduoti nekilnojamojo turto prekybos bendrovės „Gepard“ atstovas Deividas Sadauskas.

 

Jeigu kažkas ir paskambina, daugiau iš smalsumo, o ne rimtai susidomėję parduodamu statiniu. Jo kaina nekito nuo pačios pardavimo pradžios - sumokėkite 400 tūkst. litų ir turėsite nuosavą bažnyčią.

 

Smarkiai apleista bažnyčia beveik prieš 20 metų buvo grąžinta evangelikų liuteronų bendruomenei. Tąkart ekspertai suskaičiavo, kad pastato rekonstrukcijai reikėtų maždaug 3 mln. litų.

 

Liuteronams tokia pinigų suma pasirodė neįkandama, todėl jie nusprendė bažnyčią parduoti kaunietei dailininkei Editai Stankevičiūtei-Righetto.

 

Moteris sumanė šiame prie pat pagrindinės Garliavos gatvės esančiame pastate įkurti kultūros ir meno centrą.

 

Iš pradžių viskas vyko sklandžiai - pastato savininkei pavyko uždengti bažnyčios stogą, rekonstruoti perdangas, tačiau prieš kelerius metus dėl lėšų stygiaus visus darbus teko nutraukti, atsirado skolų.

 

Maldos namais domėjosi dar viena religinė bendruomenė, tačiau ji taip pat nesurinko pakankamai pinigų.

 

Dailininkė bažnyčią pardavė vienai viešajai įstaigai, o ši netrukus taip pat paskelbė maldos namus parduodanti.

 

Nors bažnyčia įtraukta į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, pastato paskirtis yra komercinė ir paveldo saugotojai nėra nustatę didelių veiklos apribojimų.

 

Evangelikams liuteronams priklausiusi bažnyčia pastatyta 1870 metais, tačiau Pirmojo pasaulinio karo metu smarkiai nukentėjo.

 

Tarpukario metais bažnyčia buvo atstatyta pagal architekto Antano Gruodžio projektą, čia vyko sakralinė veikla.

 

Sovietiniais metais maldos namai buvo paversti kailių ir odų apdirbimo dirbtuvėmis, o pieš du dešimtmečius bažnyčia grąžinta liuteronų bendruomenei.

 

2005 metais pastatas, kurio plotas yra 234 kvadratiniai metrai, įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

 

 

 

Arūnas Karaliūnas

 

www.lrytas.lt