Aktualu

Kėdainius aplankė paskutinio prieškario kunigo palikuonys

2012 Spalio mėn. 28 d.

Vasarai baigiantis Kėdainių ev. liuteronų bažnyčią aplankė netikėti svečiai – pamatyti senelių krašto iš Vokietijos atvyko paskutiniojo prieškario parapijos kunigo Pauliaus Tittelbacho vaikaitis Albertas Poensgenas su sūnumi. Kėdainiuose kun. P. Tittelbachas tarnavo daugiau nei dvidešimt metų, prieš tai buvo kunigavęs ir Vilniuje, kur 1916 m. Kuršo konsistorijos paskirtas dekanu (probstu). Pirmosios sovietinės okupacijos metais repatrijavęs į Vokietiją, Paulius Tittelbachas buvo vienas iš nedaugelio kunigų, kurie karo metu sugrįžo į Lietuvą. Su paskutiniais parapijiečiais kunigas vėl pasitraukė į Vokietiją 1944 m., prie Kėdainių artėjant sovietų kariuomenei. Ir būdamas garbaus amžiaus (g. 1865 11 23) po karo P. Tittelbachas dar kunigavo Flegesseno parapijoje, Žemutinėje Saksonijoje. Prieš ketverius metus šioje parapijoje gan netikėtai apsilankė dabartinis Kėdainių ev. liuteronų parapijos kunigas Arvydas Malinauskas, viešėdamas kaimyninėje Hachmiuleno (Hachmühlen) parapijoje, kuri prieš kelerius metus buvo užmezgusi ryšius su Kėdainiais.

Š.m. rugpjūčio 29 d. į Kėdainius aplankyti senelių žemės atvyko svečiai iš Vokietijos. Tėvo Alberto ir sūnaus Joachimo Poensgenų viešnagės tikslas buvo aplankyti mūsų miestą, kuriame kelis dešimtmečius iki Antrojo pasaulinio karo Kėdainių evangelikų liuteronų parapijoje tarnavo jų senelis ir prosenelis kunigas dekanas (probstas) Paulius Tittelbachas.

„P. Tittelbachas buvo mano senelis. Jis vadovavo Kėdainių evangelikų liuteronų parapijai, veikusiai maždaug iki 1940 metų. Prasidėjus karui dauguma miesto vokiečių tautybės gyventojų pasitraukė į Vokietiją. Mums senelis daug pasakojo apie Kėdainius, bažnyčią, gyvenimą Lietuvoje. Taip pat jis turėjo sukaupęs nuotraukų archyvą iš šiame mieste praleistų metų“, – pasakojo 85-erių anūkas A. Poensgenas.

Svečio mama buvo Hilda Tittelbach – kunigo P. Tittelbacho dukra.

„Norėjau pamatyti Kėdainius – miestą, kuriame gimė ir gyveno mano mama. Taip pat svajojau išvysti evangelikų liuteronų bažnyčią, kurioje 1917 metais susituokė mano tėvai“, – kalbėjo A. Poensgenas.

Iš Vokietijos miesto Ahrveiler, esančio netoli buvusios sostinės Bonos, atvykę tėvas ir sūnus stengėsi kuo daugiau fotografuoti, kad parodytų savo vaikams ir vaikaičiams Kėdainius, kuriuose kažkada kunigavo jų senelis P. Tittelbachas.

„Vokietijoje gyvena ir tėčio sesuo, taip pat labai besidominti Kėdainiais“, – sakė J. Poensgenas.

Evangelikų liuteronų bažnyčią P. Tittelbacho vaikaičiams aprodė dabartinis parapijos klebonas Arvydas Malinauskas, kuriam svečiai pasakojo, kad juos sužavėjo šiuo metu remonto laukiantis ir laikinai uždarytas sakralinis pastatas.

„Iš vidaus ir išorės apžiūrėjome bažnyčią, padarėme daug nuotraukų. Tad tikimės čia sugrįžti dar kartą, kai ji jau bus suremontuota“, – pažadėjo J. Poensgenas.

Svečiai pasakojo, kad Lietuvoje lankosi pirmą kartą. Savaitę trukusios kelionės

metu jie apžiūrėjo Vilnių, Kauną, pajūrį.

„Kėdainiuose praleidome vieną dieną. Čia pamatėme visas jūsų miesto įžymybes – senamiestį, bažnyčias. Mums jūsų miestas patiko, todėl grįžę papasakosime, kaip pas jus gražu“, – tvirtino J. Poensgenas.

Aušra Malinauskienė

Nuotraukos autorės

„Lietuvos evangelikų kelias“, 2012 Nr. 9