Naujienos

Ypatingas šeštadienis Pagėgių krašte

2015 Biželio mėn. 13 d.

Dangus šeštadienį pagailėjo ir neliejo lietaus, bet glostė saulės šiluma didžiulį būrį klaipėdiečių, jurbarkiečių, pagėgiškių iš pat ryto gegužės 16 d. besirenkančių į Bitėnų kapines švęsti kapinių šventės pagal evangeliškąją tradiciją. Apmąstymus apie žmogaus būties laikinumą ir būtinybę gyventi deramai išsakęs Vilkyškių parapijos klebonas Mindaugas Kairys maldoje prisiminė Mažosios Lietuvos kraštui bei visai Lietuvai nusipelniusius didžiavyrius, amžinojo poilsio atgulusius Bitėnų kapinaitėse, jau vadinamose Mažosios Lietuvos panteonu.

Pagerbti atgulusieji ir greta esančiose Šilėnų kapinėse, išsakyti pagarbios atminties žodžiai Pagėgių krašto garbės pilietei, pernai amžinybėn iškeliavusiai, Šilėnų kapinių atgaivintojai, mecenatei, krašto istorinės atminties puoselėtojai ir garsintojai Ievai Jankutei-Gerolai. Po turiningos Rambyno regioninio parko specialistės Giedrės Skipitienės ekskursijos, visi sugužėjo į Rambyno regioninio parko lankytojų centrą, kur įvyko rašytojos Editos Barauskienės knygos, skirtos Kristijonui Donelaičiui „Tolminkiemio sodininkas“, pristatymas. Po priešpiečių aplankytas Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus, išklausytas įdomus direktorės Liudvikos Burzdžiuvienės pasakojimas ir išskubėta į Vilkyškius.

 

Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje gausiai susirinkusių klausytojų širdis glostė ir sielas džiugino ansamblis „Musica humana“ ir jo atliekami įstabūs J.S. Bacho, A. Vivaldžio, G.F. Hendelio kūriniai, pristatinėjami paties maestro, ansamblio vadovo Algirdo Vizgirdos.

 

Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis „Musica Humana“, kurio kūrybinis kelias prasidėjo 1974 m., Vilkyškiuose viešėjo pirmą kartą. Ansamblio meno vadovas, dirigentas bei fleitininkas, nacionalinės premijos laureatas, didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino kavalierius, vyriausybės meno premijos laureatas, prof. Algirdas Vizgirda iš tiesų yra tiesiog vienas žymiausių mūsų šalies atlikėjų. Už kūrybines iniciatyvas profesoriui 2006 m. paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. O 2011 m. jam įteiktas garbingas Prancūzijos apdovanojimas – Meno ir literatūros garbės riterio ordinas. Kartu su ansambliu „Musica Humana“ žavėjomės nuostabia puokšte pačių žymiausių ir geriausių Lietuvos solistų: profesorės Irenos Milkevičiūtės mokinė – sopranas Simona Liamo žavėjo ne tik nuostabiai jautriai ir savitai atliktais mielais širdžiai G.F Hendelio kūriniais „Lacha ch’io pianga“ arba „Ombra mai fu“, bet ir nuolankia šypsena. Ne vieną jautrią sielą suvirpino iki ašarų vieno žymiausių Lietuvos obojininkų Roberto Beinario atliekamas Alessandro Marcello Koncertas obojui d-moll. Solistas Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionate yra laimėjęs geriausio solisto prizą.

 

Vargonų bei klavesino muzika mus žavėjo vienas žymiausių Lietuvos vargonininkų, pianistų, klavesinininkų Balys Vaitkus. Vargonininkas yra tarptautinio festivalio „Vargonų vasara“, meistriškumo kursų „Vargonų vasaros akademija“, koncertų ciklo „Gaudžia istoriniai vargonai ir J. Žuko vargonininkų konkurso iniciatorius ir meno vadovas. 2009 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymu B. Vaitkui suteiktas meno kūrėjo statusas.

 

Šis įstabus koncertas – tai Tarptautinio vargonų muzikos festivalio „Vargonų muzika Vilkyškiuose 2015“ pradžios koncertas. Festivalį jau ne vienus metus organizuoja Laura Matuzaitė-Kairienė, vargonininkė, Lietuvos evangeliškosios bažnytinės muzikos sandraugos, šiemet mininčios veiklos dvidešimtmetį, valdybos pirmininkė.

 

Festivalio pradžios koncerte dalyvavęs Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Stonys padėkojo muzikantams, organizatoriams ir susirinkusiesiems, pasidžiaugė, kad mažas Vilkyškių kaimelis tampa gražiu traukos centru trokštančiam subtilaus meno, muzikos poezijos, dailės.

 

Organizatoriai nuoširdžiai dėkojo festivalio nuolatiniam rėmėjui, o būtent šio koncerto generaliniam rėmėjui – „Vilkyškių pieninei“ už finansinę bei sūrių paramą, šiais gausiai apdovanoti visi koncerto atlikėjai bei pavaišinti svečiai ir klausytojai. Nuoširdi padėka išsakyta ir šių metų festivalio globėjai ir kuratorei – Lietuvos Nacionalinei Filharmonijai bei jos direkcijai.

 

Po koncerto, klebono Mindaugo pakviesti, visi dalyvavusieji valgė ant laužo virto šiupinio, parapijos namuose galėjo mėgautis saldumynais bei vyno taure, kurio skanavimas suteikė galimybę dar ilgiau pabendrauti vieni su kitais, su žymiais atlikėjais, pasidalyti pakilia nuotaika ir neskubėti namo.

 

Ypatingojo šeštadienio renginiai Vilkyškiuose šiuo nuostabiu dienos koncertu nesibaigė. Šeštadienio vakarą 21 val. Vilkyškių ev. liuteronų bažnyčioje kartu su visoje Lietuvoje žinomu vargonininku Aleksandru Isakovu laukėmė 33 dviratininkų entuziastų grupės iš Tauragės. Iniciatoriaus Nenono Jaudzemo organizuoti ir sukviesti dviratininkai iš Tauragės išvyko 19 val. ir įveikę 25 km kelią nuo Tauragės per Žukus, Mociškes pasiekė Vilkyškius, kur jų laukė ypatingi ir virtuoziški kūriniai vargonams, atliekami Aleksandro Isakovo: tai J.S. Bacho Preliudas ir fūga, taip pat 3 choraliniai preliudai, E. Gigout Tocata h-moll, Louis J.-A. Lefébure Wély Maršas ir Louis Vierne – Westminsterio varpai iš Suitos III Op. 54, No. 6. Galime drąsiai teigti, kad tokių virtuozinių kūrinių puokštė, atskleidžianti visas galingo instrumento galimybes, tikrai ne dažnai skamba Vilkyškių bažnyčioje. Vargonininkas Aleksandras Isakovas Vilkyškiuose ir Jurbarke kasmet mielai dalyvauja „Muziejaus nakties“ projektuose, jis Baltarusijos menų licėjuje baigė fortepijono specialybę, vėliau studijas tęsė Rygoje, prof. Jevgenijos Lisicinos vargonų klasėje. Stažavosi pas vargonininkus Olegą Jančenko (Rusija), Julianą Gembalskį (Lenkija). Įvairiose Europos šalyse surengė per 400 koncertų, dalyvauja tarptautiniuose konkursuose ir festivaliuose.

 

Tiesa, reikia paminėti, kad dviratininkai galėjo ne tik žavėtis nuostabia muzika, bet ir stebėti Vilkyškių liuteronų bažnyčios „prisikėlimo“ darbų bei vitražų projekto vizualizaciją, o taip pat Jurbarko K. Donelaičio ev. liuteronų bažnyčios centrinio vitražinio kryžiaus pastatymo darbus, ir bažnyčios fasado grafiti darbų ekpoziciją. Tokia bažnytinės vargonų muzikos bei bažnytinio meno sintezė vakarą padarė tikrai ypatingą ir įsimintiną.

 

Pakylėti dvasiškai, dviratininkai toliau leidosi į kelią iš Vilkyškių per Bardėnus, Bitėnus ligi Rambyno regioninio parko Informacinio centro, užsukdami į Martyno Jankaus muziejų, toliau per naktį pedalus mynė iki Pagėgių, Natkiškių per Sartininkus iki Draudenio ežero, siekė Žygaičių kaimą ir paryčiais apie 5 val. sugrįžo į Tauragę. Per naktį dviratininkai įveikė daugiau nei 105 km kelią. Tokia entuziastų grupė N. Jaudzemo iniciatyva „Muziejų naktį“ keliaujanti ir aplankanti Mažosios Lietuvos muziejus, bažnytines erdves, renkasi jau antrus metus.

 

Naudodamiesi proga, norime pakviesti Jus, mieli skaitytojai, į kitą susitikimą su vargonų muzika birželio 27 d. 15 val. Toje pačioje Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje, kur turėsime garbės išgirsti nacionalinės ir Baltijos asamblėjos premijų laureatą Valstybinį Vilniaus styginių kvartetą bei Lietuvos vargonininką-legendą – maestro Bernardą Vasiliauską. Koncerto programoje – įstabiausi vargonų muzikos opusai ir iškiliausi styginių kvarteto muzikos kūriniai.

 

Iki pasimatymo Vilkyškiuose birželio mėnesį!

 

 

 

Ingrida Jokšienė,

 

Pagėgių savivaldybės

 

Vyriausioji specialistė kultūrai

 

„Lietuvos evangelikų kelias“, 2015 Nr.4-5